Utmärkelser

Gotlands FF:s utmärkelser

Person som verkat inom förening och/eller förbund kan tilldelas:

  • GFF:s Guldmedalj efter minst 25 år
  • GFF:s Förtjänstplakett i guld efter minst 20 år
  • GFF:s Förtjänstplakett i silver efter minst 15 år
  • GFF:s Förtjänstplakett i brons efter minst 10 år

Ansökan skall göras på särskild blankett, som läggs ut i samband med årsmötesinbjudan.
Vid Gotlands Fotbollförbunds Årsmöte delas Guldmedalj och Förtjänstplakett ut samt priser till årets förening och årets ungdomsledare (2st). Vid GFF:s fotbollsfest som hålls i början av november delas priser ut till årets bästa i olika kategorier samt stora fotbollspriset.

Årets förening:                                                                               
                                                                          
2013  IFK Visby                                                            
2014  Hangvar SK                                                        
2015  Gotlands Bro SK                                                  
2016  IF Hansa Hoburg                                                 
2017  P18 IK                                                                
2018  FC Gute                                                              
2019  Levide IF                                                            
2020  Roma IF             

Årets ungdomsledare:

2009        Anders Karlsson P18 IK & Per Jespersson FC Gute
2010        Laila Kellström Fårösunds GOIK & Jan Söderberg FC Gute
2011        Jeanette Palmgren P18 IK & Sören Norman Gotlands Bro SK
2012        Christer Lindgren IF Hansa Hoburg & Håkan Rosengren FC Gute
2013        Mikael Wifflings P18 IK & Linda och Tobias Dahlby Dalhem IF
2014        Dennis Gabrielsson P18 IK & Gunnar Isen berg Visby BOIS
2015        Emma Karlsson Hangvar SK & Mattias Fahrinder FC Gute
2016        Kristoffer Ahl FC Gute & Lasse Engström P18 IK
2017        Elin Larsson Fardhem IF & Neng Wanlayaphol Visby BOIS
2018        Jesper Hammarlund Klintehamn IK & Linda Helledaij FC Gute
2019        Niklas Karlsson Visby BOIS & Linda Todd Levide IF
2020        Dessirée Pettersson Fardhem Garda BK & Erik Österlin Roma IF

Stora Fotbollspriset:

2000        Kurre Johansson            Vif Gute
2001        Hans Lindqvist               Vif Gute
2002        Rune Larsson                 
2003        Åsa Jakobsson
2004        Gunnar Kotz                  Fardhem Garda BK
2005        Annelie Blixt                  Gotlands FF
2006        Owe Järlö
2007        Leif Orleifsson               Levide IF
2008        Jaan Nilsson                  När IF
2009        Mats Nybom                  Dalhem IF
2010        Anders Selin                  P18 IK
2011        Leif Pettersson
2012        Christer Johansson         P18 IK
2013        Mikael Waktel                Dalhem IF
2014        John-Erik Larsson           Dalhem IF
2015        Hans Rosengren             Fårösunds GOIK
2016        Lena Vallervind              Dalhem IF
2017        Ingrid Ahlqvist               Fårösunds GOIK
2018        Berra Sandström           Kappelshamn IK
2019        Cecilia Hagvall               Gotlands FF

GA-Bollen 

1954     Per Sture ("Puta") Persson      IF Gute
1955     Uno Gahne                            Roma IF 
1956     Sune ("Kajan") Almlöf            IF Gute 
1957     Sven Uhr                               IF Gute 
1958     Åke Jansson                          Vänge IK
1959     Sture Lindgren                      Fardhem IF 
1960     Curt Nilsson                          IF Gute 
1961     Gösta Svensson                    IF Gute 
1962     Georg ("Jogge") Johansson    Dalhems IF 
1963     Rolf Olsson                           Vänge IK
1964     Leif Larsson                          IF Gute 
1965     Göran Mattson                      Visby AIK
1966     Rune Nilsson                         Visby AIK   
1967     Anders Kallio                         IF Gute 
1968     Lars Lindström                      Visby AIK
1969     Lars Erik ("Lasseman") Larsson        Visby IF Gute 
1970     Rolf ("Vava") Hellström          Visby IF Gute 
1971     Thomas Engström                 Visby AIK
1972     Kurt Johansson                     Visby IF Gute                                   
1973     Kenneth Johansson               Dalhem IF
1974     Kjell-Åke Jarlheden               Visby AIK
1975     Erland Stenström                  VIF Gute
1976     Börje Karlsson                      Hoburgs IF
1977     Olle Widén                           Hoburgs IF
1978     Claes Gäfvert                       Visby AIK
1979     Allan Eriksson                      Visby AIK
1980     Curt Björklund                     Dalhem IF
1981     Agne Engström                    Visby AIK
1982     Björn Engström                   Hangvar SK     
1983     Christer Lindgren                 Fardhem IF
1984     Jörgen Olofsson                   Fårösund GoIK
1985     Roger Mirchandani               Visby AIK
1986     Roland Ahlvin                      VIF Gute
1987     Mikael Eriksson                    VIF Gute 
1988     Jepser Mattson                    VIF Gute 
1989     Jonas Hammarlund              VIF Gute
1990     Peter Yttergren                    VIF Gute
1991     Vladimir Kapustin                 VIF Gute 
1992     Jesper Eriksson                    VIF Gute
1993     Jepser Hammarlund              VIF Gute
1994     Peter Salomonsson               VIF Gute 
1995     Mikael Kupan                       VIF Gute
1996     Ola Martinsson                     VIF Gute
1997     Anders Gripne                      VIF Gute
1998     Peter De Flon                       VIF Gute 
1999     Torbjörn Ahlqvist                  VIF Gute
2000     Fredrik Larsson                    VIF Gute 
2001     Joakim Lindgren                   VIF Gute
2002     Jonas Nygren                       VIF Gute
2003     Mikael Järlö                          VIF Gute 
2004     Daniel Engström                   VIF Gute 
2005     Anders Lindberg                   VIF Gute 
2006     Alexander Gerndt                 VIF Gute 
2007     Kaj Andersson                     Klintehamns IK
2008     Daniel Engström                  FC Gute
2009     Joakim Lindgern                  FC Gute 
2010     Peter Öhman                       Dalhem IF   
2011     Anton Fagerström                FC Gute   
2012     Jimmie Enqvist                    FC Gute
2013     Marcus Nobell                      FC Gute 
2014     Goran cuckovic                    FC Gute
2015     Hussein Al-Asadi                  Dalhem IF   
2016     Villiam Dahlström                FC Gute 
2017     Marcus Nobell                     FC Gute
2018     Marcus Nobell                     FC Gute 
2019     Villiam Dahlström                FC Gute 
2020                     

 

GA-Trofen 

1978     Åsa Sigalit
1979     Marina Lindström            Dalhem IF
1980     Karina Brobäck               Dalhem IF
1981     Christina Nicklasson        Hemse BK
1982     Åsa Jakobsson                När IF
1983     Liselotte Rubbestadh       Dalhem IF
1984     Ann-Britt Levin               Dalhem IF
1985     Annika Liljegren             Dalhem IF
1986     Lotta Edmark                 Dalhem IF
1987     Eva-Lotta Karlsson         Dalhem IF
1988     Marie Lindell                  IFK Visby
1989     Gisela Grzeskowiak        Dalhem IF
1990     Anna Björk                    IFK Visby 
1991     Anna Bolin                     Dalhem IF
1992     Gunilla Blom                  Dalhem IF
1993     Malin Johansson             P18 IK
1994     Jenny Sandelin               Dalhem IF
1995     Britt Landergren             P18 IK
1996     Ulrika Jansson                Dalhem IF
1997     Helena Nirs                    Dalhem IF
1998     Monica Östergren           Dalhem IF 
1999     Jenny Sandelin               Dalhem IF
2000     Annie Mårdbrink             P18 IK
2001     Rebecca Martis               P18 Ik
2002     Emma Ringvall               P18 IK
2003     Johanna Farinder            Dalhem IF
2004     Rebecca Martis               Dalhem IF
2005     Helena Nirs                    Dalhem IF
2006     Helena Nirs                    Dalhem IF
2007     Rebecca Martis               Dalhem IF
2008     Jenny Lööf                     Dalhem IF
2009     Klara Markstedt              Dalhem IF
2010     Helena Liljeström           P18 IK   
2011     Fia-Lotta Axelsson Pipping         Dalhem IF 
2012     Jenny Svennefelt            P18 IK
2013     Pauline Mårtensson         P18 IK
2014     Rebecca Lange               P18 IK
2015     Alice Salomonsson          P18 IK
2016     Alma Nygren                  P18 IK
2017     Pauline Mårtensson         P18 IK
2018     Jonna Appelgren             P18 IK
2019     Camilla Rhonström         P18 IK
2020     

 

OK:s Planens Gentleman

1967      Kurt Johansson           VIF Gute
1968      Göran Mattson            Visby AIK
1969      Gösta Svensson          Visby AIK
1970      Göte Pettersson          Fardhem IF
1971      Thomas Engström       Visby AIK
1972      Georg Johansson         Dalhem IF
1973      Erland Stenström        VIF Gute 
1974      Rune Nilsson              Visby AIK
1975      Kenneth Karlström      Dalhem IF 
1976      Göran Nyqvist            Hoburgs IF 
1977      Olle Widén                 Hoburgs IF
1978      Ronnie Larsson           Visby AIK
1979      Stefan Norrby             Hoburgs IF
1980      Curt Björklund            Dalhem IF
1981      Agne Engström           Visby AIK
1982      Thomas Wickman        Visby AIK
1983      Roger Mirchandani       Visby AIK
1984      Christer Engström       Fårösund GoIK
1985      Johan Nilsson              VIF Gute 
1986      Ulf Bogren                 Fårösund GoIK
1987      Eva-Lotta Karlsson      Dahlhem IF
1988      Jonas Hammarlund      VIF Gute 
1989      Peter Yttergren            VIF Gute 
1990      Peter Lundgren            VIF Gute
1991      Thomas Olofsson         VIF Gute
1992      Vladimir Kapoustin       VIF Gute 
1993      Anders Gripne             VIF Gute 
1994      Jörgen andersson         Visby AIK
1995      Jepser Hammarlund      VIF Gute
1996      Ola Martinsson             VIF Gute
1997      Toomas Thover            VIF Gute
1998      Fredrik Larsson            VIF Gute 
1999      Tommy Larsson            FG 86
2000      Helena Nirs                 Dalhem IF
2001      Thomas Olsson            IF Hansa-Hoburg
2002      Joakim Lindgren          VIF Gute
2003      Johanna Farinder          Dalhem IF
2004      Mikael Järlö                 VIF Gute 
2005      Angelica Åberg-Mattson      Dalhem IF
2006      Daniel Söderstran          VIF Gute
2007      Peter Edlund                 Dalhem IF 
2008      Frida Åberg-Mattson      Dalhem IF
2009      Rickars Ekedahl             Väskinde AIS
2010      Mikael Åskoogh             FC Gute 
2011      Robert Mandelberg        Visby AIK 
2012      Jonas Johansson           Roma IF
2013      Josefine Gjörloff            Dalhem IF
2014      Jimmy Orleifson            FC Gute 
2015      Aleksander Avric           FC Gute 
2016      Mimmie Engström         P18 IK
2017      Karl Johan Nilsson         Hangvar SK